Психологія людини

Як визначити стан свого психічного здоров’я: основні критерії та ознаки, що варто звернути увагу

Нині особливо гостро стоїть питання не тільки фізичного здоров’я, але і психологічного. Рано чи пізно, пройшовши всі важкі випробування, ви поставите собі питання: “А як дізнатися, здоровий(а) я психічно? Може, є якісь критерії? “

Усвідомлення і почуття безперервності, постійності та ідентичності свого фізичного і психічного «Я»

Якщо ви здорова людина, то скрізь і всюди будете відчувати себе самим собою. Ви будете точно знати, хто ви, що робите і де перебуваєте. Ви живете наповненим життям і усвідомлюєте, що бачите цей світ і самого себе не “з боку”.

Почуття стабільності й ідентичності переживань в однотипних ситуаціях

Це означає, що ваші емоції і поведінку не будуть змінюватися однотипних обставин. Якщо вас постійно дратує ваш колега по роботі, то ви точно знаєте, як ви на це відреагуєте, якщо це повториться знову (наприклад, ви вийдете з кабінету, щоб глибоко подихати, а потім спокійно повернетеся і висловіть йому свою претензію). А ось якщо ваша поведінка в однотипних ситуаціях передбачити неможливо, то, швидше за все, у вас щось не так з психічним здоров’ям.

Критичність до себе та своєї власної психічної продукції (діяльності) та її результатами

Якщо ваше психічне здоров’я в нормі, то ви можете аналізувати свої емоції та почуття, переживання, поведінку. Також ви вмієте оцінювати причини і наслідки своїх емоцій і вчинків. Ви навряд чи коли-небудь скажете: “Я не знаю, що на мене найшло і чому я так вчинив! Це був не я! “

Відповідність психічних реакцій (адекватність) силі й частоті середовищних впливів, соціальних обставин і ситуацій

Це означає, що ваші емоції і поведінку адекватні щодо того, що відбувається навколо вас. Вам сумно, тому що ви розлучилися з чоловіком, – це нормально. Вам погано, коли вас дуже сильно образили, – це нормально.

Здатність самоврядування поведінкою у відповідності з соціальними нормами, правилами, законами

Якщо з вашим психічним здоров’ям все гаразд, то ви можете вести себе в суспільстві нормально. Хоча поняття “норми” іноді буває сама по собі розмито, але ви точно помітите людину, яка веде себе дивно і зухвало, наприклад, в бібліотеці.

Здатність планувати власну життєдіяльність і реалізовувати ці плани

Якщо ви вмієте планувати, думати про своє майбутнє і втілювати всі ці плани в життя, то з вашим психічним здоров’ям все нормально. Наприклад, ви вирішили вивчити нову мову, поставили собі мету і почали йти до неї, регулярно займатися.

Здатність змінювати спосіб поведінки залежно від зміни життєвих ситуацій і обставин

Уміння адаптуватися, володіння гнучким поведінкою і мисленням важливі функції здорової психіки людини. Якщо на попередній роботі ви мали звичку постійно жартувати грубі жарти, то, прийшовши на нове місце роботи, ви повинні розуміти, що там навряд чи будуть цінуватися глузування. Тому якщо ви скажете: “Але я не хочу переучуватися! Мені так зручно”, – це не норма.

Якщо ви розумієте, що один або кілька критеріїв психічного здоров’я у вас порушений, і це заважає вам жити повноцінним життям – зверніться до психолога.