Сад та город

Як уникнути великих втрат малини і ожини взимку: правила підготовки до холодів для успішної зимівлі рослин

Відразу поспішаю сказати, що малими силами обійтися не вийде. Ні малина, ні ожина не відносяться до холодостійким культурам, вони з великим трудом переносять низькі температури. Особливо важко їм даються морозні і малосніжні зимівлі. Щоб зберегти колючі зарості в цілості до весни, доведеться докласти неабияких зусиль.

Малина

Восени малиннику необхідно провести три обов’язкові заходи:

  • підгодувати;
  • обрізати кущі;
  • ретельно вкрити зарості.

В цілому повний процес підготовки у мене займає близько місяця.

Я рекомендую восени проводити обов’язкову підгодівлю калієм і фосфором. Для цього необхідно зачистити грунт від бур’янів і сміття, розпушити верхній шар приблизно на 10 см в рядах і між ними, ретельно просипати землю під кожним кущем суперфосфатом (50 г на 1 саджанець) і закладати добриво в грунт.

Зверну вашу увагу на важливий факт: восени ні в якому разі не можна проводити підгодівлю азотом, навіть якщо в цьому є необхідність. Обрізка формує правильну форму кущів і якісно впливає на врожай. В процесі я завжди видаляю листя, пошкоджені, сухі і пагони, гілки, видаляю павутину і наліт, обрізаю тонкі і недозрілі паростки. Всі зрізи виконую «під корінь», залишати живці не потрібно. На кожному пагоні залишаю 7-10 гілочок, цього буде цілком достатньо для майбутнього врожаю. Після обрізування і збирання сміття можна переходити до укриття. Тут важливо ретельно провести всі процедури, щоб пагони не замерзли або не вспрели. Не засмучуйтеся, якщо з першого разу не вийде ідеально, цей процес вимагає вправності і напрацювання досвіду.

Основні етапи укриття малиннику виглядають так:

  • для збереження кореневої системи кущі підгортають, мульчують 10-сантиметровим шаром торфу, тирси, землі або перегною;
  • для збереження гілок від виморожування пагони низько пригинають до землі, підв’язують і з настанням зими вкривають сніговим заметом глибиною не менше півметра;
  • якщо зимовий сезон передбачається малосніжним, то підв’язані кущі засипають соломою або ялиновим гіллям, а зверху вкривають щільним полотном.

Особливого догляду восени вимагає ремонтантна малина. Тут необхідно спочатку визначитися з тим, скільки врожаїв у наступному сезоні ви хочете зібрати – два або один.

У першому варіанті необхідно буде зрізати всі пагони, крім міцних однорічних, потім укутати їх як звичайну малину. У другому варіанті обрізка проводиться повністю до рівня землі, а рослинні залишки виступають в якості мульчі для кореневої системи.

Всі процедури проводяться не пізніше звичайного часу, на початку листопада.

Ожина

Основне правило зимової підготовки ожини – якісне утеплення кущів. Процес підготовки в загальних рисах схожий з малиновим. Удобрювати ожинові зарості я рекомендую щорічно, уникаючи внесення азоту, обмежуючись суперфосфатом і калимагнезией. Для подальшого мульчування чагарнику підійдуть тирсу або торф. У питанні обрізки я однозначний прихильник щорічного підрізання. Як і у випадку з малиною цей процес впливає на якість і кількість наступного врожаю.

Видаляти варто хворі, сухі і здерев’янілі пагони, молоду тендітну паростки і пагони, гілки. Зрізи не повинні зберігати залишки гілочок. Укриття ожини залежить від зростаючого сорту. «Сланкі види вкривають без особливих труднощів, а ось стоять кущики ще з кінця літа невеликими тягарцями починають схиляти до землі, щоб уникнути сломов паростків. Укриття схилених пагонів проводять однаково з малинними гілками.