Рослини та квіти

Стратегія виживання саду в умовах спеки та посухи: як створити waterwise garden і зберегти красу рослин

Waterwise garden – сад з економним споживанням води. Ця тема, думаю, зараз актуальна не тільки для Підмосков’я і Ленобласті, але і для багатьох інших регіонів, де стоїть аномальна спека. Нам, жителям помірного клімату не зрозуміти садівників з більш теплих місць, де така иссушающая спека – норма. Їм вже наприкінці весни доводиться докладати великі зусилля, щоб зберегти декоративність саду. Але це в якійсь мірі простіше. Вони спочатку можуть посадити більш посухостійкі рослини і раз і назавжди влаштувати систему автополиву. Наприклад, знаменитий гравійний сад Beth Chatto був спеціально зроблений так, щоб обходитися без усякого поливу. Але умови в ньому були більш сталими, ніж у нас.

Я вже писала деякі свої соображнения з приводу оптимального поливу. Гортензії набагато більш посухостійкі, ніж це прийнято вважати. Але їм для цього потрібні певні умови. Для мене тема економії води особливо актуальна, тому що у нас її просто немає: дебет 60 см в дуже глибокому колодязі, правда, прибуває вона досить швидко. Але явно недостатньо, щоб відкачувати безперервно. Якщо поглянути на це питання трохи ширше, економія чистої прісної води – загальносвітова проблема. А економія на даній ділянці-питання труднощі видобутку води і вартості ресурсів та обладнання для цього. Рослини на гірці теж більш ніж посухостійкі, але часто не безпосередньо, а за рахунок того, що утворюється особливий мікроклімат: камені служать своєрідним конденсатором тепла/холоду, пом’якшуючи переходи, і концентраторами вологи.

У нас, наприклад, досить багато витрачається електрики, тому що в процесі задіяні кілька насосів. Але все-таки не найголовніша проблема -брак води. Чому ми не зробили свердловину, об’єднання ясняла в попередній статті на цю тему. Перевага галявини з місцевих трав перед класичним газоном – більш висока посухостійкість. Але для того, щоб цього досягти теж потрібна деяка підготовка, а головне -терпіння: багато років регулярного косовиці. Фото сьогоднішнє. Не поливала жодного разу в цьому сезоні.До речі, зверніть увагу:мурах на газоні я все-таки перемогла за допомогою діатоміту. В деяких країнах взагалі заборонено поливати водою з водопроводу, тому що вона вважається питної, та й коштує це дорого.

А для того, щоб вирити свердловину або колодязь потрібно спеціальний дозвіл, який можуть отримати далеко не всі. В цьому сенсі наші закони, в усякому разі поки, досить ліберальні. Вербейник клетроподібний– досить вологолюбна рослина, але в тіні, при відповідній підготовці справляється непогано. У деяких районах США і Канади заборонено навіть збирати дощову воду у щось більше, ніж невелика бочка прямо під ринвою.

Гортензія деревоподібна у мене теж не поливалася жодного разу в цьому сезоні. Тільки дощ. Як же я вирішую проблему поливу в таку спеку і в умовах нестачі вологи? Луки виключно посухостійкі, особливо починаючи з моменту повного відростання листя. Найпростішим рішенням було б організація системи автополиву, власне, так я і збираюся зробити з часом. Цікаво, що на піщаних сірих пітерських грунтах рослини переносять посуху набагато краще. Правда, там вони у нас ще й добре замульчовані. Але така система потребує багато коштів, а головне, жертв і руйнувань, тому її краще робити відразу, ще на етапі планування. Так що я поки обходжуся підручними засобами.

Різні рослини можуть використовувати різні механізми для збереження і добування вологи: у багаторічній чини корінь, як у дерева, я здивувалася, коли її перший раз викопувала, а чистець зберігає вологу завдяки своїм опушеним сріблястим листям.

  1. Дощова вода збирається в дві єврокубових ємності, і по системі труб, прокладених вздовж паркану з обох боків ділянки, і самопливом, за рахунок ухилу йде полив там, де можна зробити крапельну систему.
  2. Я поливаю з напором з домашнього водопроводу, в якому 10 кубова ємність, розташована на горищі, нагнітається з колодязя. Без такого акумулятора взагалі нічого не можна було б зробити. Насос миттєво викачує колодязь повністю і починає гребти пісок з дна.
  3. Поливаю далеко не всі і намагаюся зробити це автоматично за допомогою різних розбризкувачів, сочащихся і дірявих шлангів. Розширюю міксбордер під деревами. Незважаючи на сильну обрізку нависають великих гілок, в цьому році, рослини в ньому досить затінені по далекому краю, і з-за цього норовлять нахилитися вперед до газону. Біла стрічка -мій вічний шланг Гардена, який може працювати і як розбризкувач і як крапельний полив. Коли закінчу, покладу його посередині.
  4. Я саджу рослини так, щоб мінімізувати полив. Про це буде окремий матеріал, так само, як і про рослини, які спокійно витримують посуху різної тривалості.
  5. Я ніколи не поливаю те, що можна не поливати навіть тоді, коли у мене є всі можливості для поливу. Таким чином треную рослини обходитися без моєї допомоги, стимулюючи їх відрощувати більш глибоке коріння. Адже у звичайних обставинах, чим далі від поверхні, тим вологіше. Адже ростуть вони як-то в природі, часто не гірше, ніж в саду, коли це стосується природних видів. Ось цей дзвіночок скупчений, принесений колись дуже давно з поля. Він чудово переносить спеку.
  6. Намагайтеся не поливати рослини в спеку і холодною водою, але якщо немає іншого виходу, і ви бачите, що воно в’яне, полийте прямо зараз, інакше може настати такий сильний фізіологічний висушення, що первісний вигляд вже не відновиться.

Оптимальний полив – рано ввечері, коли спаде спека, а крапельний можна і вночі. У цьому випадку листя не будуть мокрими вночі(можуть розвинутися різні грибні хвороби), а коріння будуть всю ніч вбирати вологу, яка не випарується до ранку, що дозволить рослинам добре відновитися перед наступним спекотним днем.

На жаль, у мене не виходить полити весь сад ввечері, не вистачає води і потужності водопроводу, але зі спекою ми з рослинами дуже непогано справляємося, хоча мені і доводиться цілий день перемикати шланги та вмикати/вимикати насоси. Але головна проблема у тому, що літо може бути яким завгодно. Таким чином, ми плавно переходимо до абсолютно неактуальною на даний момент темі дощового саду. Тобто пристрої такого місця в саду, де може збиратися зайва волога під час сильної зливи, і підбору відповідних рослин, здатних переносити, як тимчасове затоплення, так і відносну сухість.