Виховання дітей

Школа лихослів’я: як реагувати і виправляти ситуацію, якщо ваша дитина почала вживати лайливі слова

Лайливі слова є невід’ємною частиною нашої мови. Природно люди можуть вживати їх у різній ступені, або не лаятися зовсім. Інші, навпаки, цінують їх існування і використовують з гордістю. В цілому вони викликають негативні емоції, тому буде правильно максимально знизити їх кількість. Ще жахливіше, коли їх починає говорити маленька дитина. Батьки в цей час входять в ступор і не знають, як реагувати. Часто від них слід імпульсивна злість і лайку в бік малюка, звинувачуючи того у всіх гріхах. Але це неправильно, адже дитина не сам їх вигадав, а ввібрав зі сторони, можливо навіть від самих мами і тата. Як діяти в такій ситуації?

Причини появи поганих слів

Перед тим як вирішувати проблему, слід розібратися в її причинах. Звідки такі слова можуть з’явитися? Насправді звідки завгодно. Це дитячий сад або школа, у дворі від інших однолітків, від батьків, коли ті лаються і можуть дозволити собі зайвого. Природно малюка не варто звинувачувати в тому, що він їх повторює. Йому ніхто не пояснив про їх шкоду. Існує два нюанси, і їх ігнорувати не варто.

  • Перший, дитина може не розуміти значення слова і ситуацій, де воно буде доречним. Він його просто повторює.
  • Другий нюанс, це емоційність. Коли лайка говоряться, навмисно висловлюючи злість і невдоволення. Це показує, що подібні ситуації він бачить у сім’ї.
  • Мами і тата в запалі можуть наговорити багато чого, дитина бачить що, якщо дорослі так себе ведуть, це нормально і не заборонено в соціумі.

Рішення проблеми

Дії батьків мають ґрунтуватися від конкретної проблеми:

  • Якщо слова вживаються без знання їх значення, потрібно акуратно їх пояснити і сказати, що так говорити погано.
  • Якщо лайка сказано, має намір, то слід поговорити з малюком серйозніше.

Для недопущення подібних наслідків, потрібно батькам не давати приводу дітям повторювати за ними. Вони копіюють все, включаючи сварки. Показуючи правильний приклад проблема розсмоктується сама собою. Наявність лайок можна виправити підбором правильних слів і побажань.

  • Нехай він представить, як би він відреагував, якщо це лайка буде сказано в його бік. Природно він образитися і розсердитися.
  • А значить, такими словами він може викликати ті ж самі почуття іншої людини. Так він зрозуміє, що робить велику помилку.

Поступово лексикон стане чистіше, а в міру дорослішання з’явиться усвідомлення сказаного і можливих наслідків. Лайливі слова є частиною нашої мови, але їх вживання, особливо дітьми, викликає занепокоєння. Батьки часто не знають, як реагувати на те, що їхня дитина починає лаятися, і можуть проявляти імпульсивну злість. Однак варто пам’ятати, що діти копіюють поведінку дорослих, і проблема може полягати в тому, що вони чують такі слова від оточуючих, включаючи самих батьків. Перед тим як вирішувати проблему, важливо розібратися в її причинах. Діти можуть чути лайливі слова в різних місцях: у дитячому садку, школі, на вулиці або вдома. Існує два основних нюанси: дитина може не розуміти значення слова і просто повторювати його, або використовувати його для вираження емоцій, наслідуючи поведінку дорослих. Батьки повинні бути прикладом для своїх дітей, уникати вживання лайливих слів і показувати, як правильно висловлювати свої емоції.

Дії батьків мають ґрунтуватися на конкретній ситуації. Якщо дитина вживає слова, не розуміючи їх значення, потрібно пояснити, чому так говорити не варто. Якщо ж лайка використовується навмисно, варто серйозніше поговорити з дитиною про наслідки таких слів. Важливо також навчити дитину ставити себе на місце іншої людини і усвідомлювати, які емоції можуть викликати її слова. Поступово лексикон дитини стане чистішим, а з віком з’явиться розуміння наслідків своїх слів.