Сад та город

Секрети багатого врожаю полуниці: ефективні способи мульчування для захисту від гнилі та морозів

На моїй дачі досить велику площу займає полуниця. Раніше вона була в три рази менше, а все тому, що я не знав, як вберегти врожай від шкідників і гнилі. Тепер знаю секрет, яким із задоволенням поділюся і з вами.

Навіщо і коли мульчувати полуницю

Мульча на грядці використовується не тільки як укриття, але і в якості органічного добрива. Після використання грунт стає родючіші, як наслідок, збільшуються збори ягід. Також я помітив, що грунт під мульчею перестала перегріватися і пересихати, а ягода навіть у дощові роки суха і чиста.

Почитавши відгуки досвідчених садівників, я прийшов до висновку, що мульчувати полуницю бажано два рази на рік. Перший раз – весною, в момент, коли починають зав’язуватися ягідки, і другий – восени, щоб захистити кущі від вимерзання. При цьому слід пам’ятати, що в різний час року слід використовувати різні матеріали.

Матеріали для мульчування полуниці

Я поки точно не визначився, яка мульча краще. Скрізь є свої мінуси. Наприклад, органічна потребує постійного оновлення, так як матеріал постійно переходить в грунт. Штучний довговічний, але з ним влітку грунт перегрівається і не підвищує родючість. Отже, список випробуваних мною матеріалів для мульчування. Їх плюси і мінуси.

Солома

Самий доступний матеріал. Відмінно пропускає вологу і відбиває сонячні промені. Не дає швидко випаровуватися воді й уберігає ягоди від землі. Солома для мульчування повинна бути сухою, її розкладають шаром у 15 сантиметрів.

Клітковина соломи розкладається не швидко, поживна цінність її теж не велика. Крім іншого солома підкислює грунт і забирає з неї азот. Щоб мінімізувати мінуси, під кущі перед мульчуванням соломою слід внести гній або компост.

Сіно

Містить в складі клітковину, яка швидко розкладається. Якщо покласти її великим шаром, почне гнити нижній шар, тому не варто матеріал укладати на строк більше 14 днів. Перед укладанням сіно перетрясают, щоб позбутися від насіння бур’янів.

Трава

Цей вид мульчі – альтернатива двом попереднім. Абсолютно безкоштовний матеріал. Я використовував те, що залишилося після косіння газону і прополки міжрядь у городі. Після попередньої просушки все це можна пускати в справу. Трава добре зберігає вологість ґрунту, але із-за схильності до гниття її використовують лише навесні і сухим літом. Змінюють часто – раз в одну-два тижні. Після укладання грядки не поливають.

Плівка

Щільна чорна плівка коштує недорого, добре зберігає воду, не дає рости бур’янам і вкорінюватися вусах. Деякі садівники розповідають, що холодним влітку допомагає прискорити дозрівання ягід, підвищуючи температуру ґрунту на кілька градусів.

Використовувати для мульчування цей матеріал можна тільки навесні і на початку літа на грядках з крапельним поливом. У спеку рослини будуть під нею пріти, а взимку підмерзати.

Спанбонд

Цей матеріал дорожче плівки, але мені сподобався в справі більше. Він пропускає світло, вологу і підтримує температуру грунту. З ним спрощується догляд за грядками – можна поливати як зазвичай. З мінусів – збирається під поверхнею конденсат провокує грибкові захворювання. Щоб цього уникнути, доведеться заморочити з провітрюванням. Я припіднімаючи його по краях грядок на ніч і вранці опускаю.

Тріска

Якщо хочеться вкластися раз і надовго, купуйте тріску хвойників. Кажуть, її вистачає років на п’ять. Вона захищає рослини від температурних «гойдалок», не дає рости бур’янам, а грядки які гарні, всі намагаються їх. Я поклав тріску шаром в 5 сантиметрів, але можна і більше, у мене не вистачило матеріалу. Помітив, що під тріскою грунт пересихає швидше, поливати її довелося частіше, ніж під плівкою і спанбондом з соломою.

Хвоя

Цим матеріалом можна вкривати землю в будь-який час. Шар мульчі – до 5 сантиметрів. Вона чудово впливає на склад ґрунту, не дає розвиватися сірої гнилі і захищає від шкідників.

Тирса

Виглядають на грядці не гірше тріски. Матеріал добре відбиває сонце, утримує вологу, але не захищає від шкідників. Крім іншого, розкладаючись, тирсу вибирають із землі азот. Якщо будете ними користуватися, не забувайте підгодовувати рослини.

Картон або папір

Використовують тільки щільний матеріал, газети слід виключити. Використовують картон тільки навесні для захисту від бур’янів і перегріву. Восени прибирають, щоб під ним не ховалися миші.

Перегній або компост

Захищають грунт від пересихання і живлять. Головне, вчасно оновлювати її, так як матеріал швидко переробляється мікроорганізмами, що знаходяться в землі. Щоб виростити хороший урожай полуниці, не лінуйтеся – розкладайте під кущиками мульчу. Я розповів про всі способи, які випробував сам. Що підійде саме вам, можна дізнатися можна дослідним шляхом.