Виховання дітей

Ознаки того, що дитина починає “сідати вам на шию”: як розпізнати і вчасно виправити ситуацію

Більшість батьків всіляко хочуть догодити своїй дитині. Робиться це виключно від великої любові. Але наскільки це правильно? Тут слід дотримуватися певних меж, що виключають помилки. Їх не так просто знайти, тому потрібно постійно дивитися на поведінку малюка, і спираючись на нього виробляти відповідні зміни у свої методики виховання.

  • Зайва строгість буде лякати дитини, розвивати в ньому всілякі комплекси.
  • Надмірна доброта і вседозволеність стануть причиною того, що дитина “сяде на шию” своїм мамі і татові.

Ось кілька ознак, що вказують на близькість цього процесу.

Звинувачення

Іноді дитина любить перекладати відповідальність за свої невдачі на плечі батьків. Це неправильно. Постійна допомога з їх боку призвела до неспроможності дитини.

  • Він сам не здатний довести справу до кінця, і звик, що йому завжди допомагають дорослі.
  • А якщо не вийшло, то це вони вчасно не прийшли на допомогу

Примхи

Малюк, незважаючи на свій вік зобов’язаний виконувати певні дії і вказівки своїх батьків. Часто він відмовляється це робити, а пояснення одне, “Я не хочу!”. Це результати прощення всіх проступків. Дитина звикла бути безкарним і готовий проявляти певну частку свого невдоволення, хоча воно далеко від справедливості.

Не моє бажання

У першому випадку вина стосувалася батьків з-за їх конкретних дій. В даному випадку мова йде про їх бажання. Діти можуть виправдовувати свої помилки тим, що до цих дій привели їх мама і тато, вони попросили, вони порадили. Природно вина часто невиправдана.

Шантаж

Дорослі самі стають винуватцями такої поведінки малюка. Йому обіцяють подарувати ті чи інші подарунки за якісь дії. Природно він всіляко намагається їх виконати. Але потім втрачається інтерес до безоплатного виконання доручень. Доведеться купувати ще більше подарунків, або вислуховувати капризи.

Безпорадність

Ще одна ознака розбещеності. Дитина не може виконати найпростіші завдання без допомоги батьків. Він скаржиться, що у самого нічого не виходить, але він навіть не намагається. Цього можна не допустити, вчасно обмеживши себе у надмірній лояльності. Природно не потрібно повністю забувати про любов, придбання іграшок та допомоги в домашніх шкільних завданнях, але потрібно розвивати у дітей самостійність. Не керувати всім, а спрямовувати їх на потрібну дорогу.

Багато батьків прагнуть зробити все можливе для своїх дітей, керуючись любов’ю і бажанням забезпечити їх щастя. Проте, надмірна турбота та вседозволеність можуть призвести до того, що дитина почне користуватися батьківською добротою, “сідаючи їм на шию”. Важливо знайти баланс у вихованні, щоб уникнути цих помилок. Відповідні зміни у методах виховання повинні ґрунтуватися на спостереженні за поведінкою дитини та аналізі її дій. Одна з ознак цього процесу – звинувачення. Дитина, яка звикла отримувати постійну допомогу від батьків, часто перекладає відповідальність за свої невдачі на них. Вона може відмовлятися завершити завдання самостійно, очікуючи підтримки від дорослих. Якщо допомога не надана вчасно, дитина вважає це провиною батьків, а не своєю власною неспроможністю.

Примхи є ще однією ознакою того, що дитина починає “сісти на шию” батькам. Вона відмовляється виконувати певні дії або вказівки, мотивуючи це небажанням. Це результат постійного прощення проступків і відсутності покарань, що формує у дитини відчуття безкарності і готовність виявляти своє невдоволення. Також, діти можуть використовувати бажання батьків як виправдання своїх помилок, стверджуючи, що діяли за їхніми порадами або проханнями. Шантаж і безпорадність – дві інші ознаки розбещеності. Дитина може шантажувати батьків, вимагаючи подарунки або винагороди за виконання певних дій. Згодом це призводить до втрати інтересу до безоплатного виконання доручень, і батькам доводиться купувати ще більше подарунків або вислуховувати капризи. Безпорадність проявляється у невмінні виконувати прості завдання без допомоги батьків, що є наслідком надмірної лояльності з їхнього боку. Важливо обмежувати надмірну турботу, спрямовуючи дитину до самостійності, не забуваючи при цьому про любов і підтримку.