Рослини та квіти

Осіння обрізка троянд: поради для новачків та досвідчених садівників для здорового росту та гарного цвітіння

Обрізані рослини володіють міцною кореневою системою, буйно квітнуть, краще чинять опір хворобам, добре переносять морози, а також мають естетичний зовнішній вигляд. Мої поради допоможуть зробити обрізку правильно, навіть якщо ви проводите її в перший раз. Головне, грамотно застосовувати отриману інформацію і використовувати якісні інструменти.

Чим обрізати

Для обрізання троянд підійдуть наступні інструменти в залежності від того, які пагони потрібно обробити:

  • сухі – секатор з ковадлом;
  • тонкі – контактний секатор;
  • товсті – садова пилка.

Важливо, щоб садові пристосування були гострими, чистими і сухими. Також я настійно рекомендую використовувати товсті рукавички, щоб уберегти руки від колючок.

Основні правила

Я проводжу процедуру в кінці літа. По можливості роблю це в безвітряну і сонячну погоду. В першу чергу я видаляю слабкі і пошкоджені пагони, відцвілі бутони, а також прореживаю центр куща. Якщо ви збираєтеся розмножувати квіти, то на цьому етапі потрібно нарізати живці.

Порада. Потрібно прибирати відцвілі троянди відразу і не чекати, поки опаде пелюстки.

Я вважаю, що найголовніше при осінньої обрізки роз – робити правильні зрізи:

  • слід витримувати нахил до 45 градусів;
  • краї повинні бути гладкі й рівні;
  • відступ від нирки потрібно зробити не менше 4 міліметрів;
  • обов’язково обробити «рани» дезінфікуючими засобами.

Важливо. Ні в якому разі не залишайте зрізані рослинні залишки на клумбі.

Особливості обрізки

По своєму досвіду можу сказати, що у кожної різновиди цієї квіткової культури є свої нюанси обрізки. Поділюся деякими з них:

  1. Кущові. На рослині повинно залишитися 2-4 найсильніших втечі, на кожному з яких – по 5-7 нирок. Живі гілки скоротити на чверть, сухі – повністю.
  2. Грунтопокривні. Старі і хворі гілки підлягають обов’язковому видаленню. Міцні пагони я вкорочую зовсім трохи, а бічні гілки зрізаю на 1-2 бутона. Також зверніть увагу, що в центрі куща не повинно бути перехрещуються і труться один об одного пагонів.
  3. Флорибунда. Перед процедурою переконайтеся, що кущ повністю відцвів. В першу чергу слід видаляти відцвілі бутони. На товстих гілках я рекомендую залишати по 4-6 нирок, на тонких – до 12. Повністю виріжте старі пагони в середині куща.
  4. Чайно-гібридні. Міцні гілки сміливо можна розрізати навпіл, слабкі – на третину довжини. Пагони, що ростуть всередину рослини, потрібно видаляти цілком.
  5. Плетисті. Ця різновид вимагає систематичної обрізки. У перший рік після посадки її не обрізають. Спочатку зріжте всі хворі пагони і укоротіть на 2-3 бутона ті, які цвіли в цьому сезоні. Старі гілки можна обрізати максимально коротко.
  6. Поліантові. Від пошкоджених і хворих гілок я раджу позбутися відразу, не чекаючи осені. Також проредите центр куща, залишивши 6-9 сильних основних гілок.

Обрізка троянд перед зимівлею

Цей вид осінньої обрізки проводять з жовтня по листопад. Я роблю це перед укриттям, щоб підготувати рослину до зими. Я дуже коротко зрізаю флорибунду і чайно-гібридні види. Однак плетисті і почвопокривні рослини так вкорочувати не слід: вони довго ростуть і можуть не зацвісти. Штамбові троянди я взагалі не чіпаю, лише якщо вони не потребують санітарної обрізки.

Порада. Перед процедурою ретельно очистіть пристовбурні кола від рослинних залишків та сміття і проведіть підгортання стебел.