Кулінарія та їжа

Генетично модифіковані продукти: міфи, факти та їх вплив на організм людини та навколишнє середовище

Генетично модифіковані продукти, які ще називають “біоінженерними” або “трансгенними” вперше вийшли на ринок в початку 1990-х років, однак суперечки про їх користь і безпеки з часом лише посилюються. Багато в чому це пояснюється тим, що незважаючи на тридцятирічну історію і широке поширення продуктів з присутністю трансгенних організмів в роздрібній торгівлі, пересічний споживач практично не має інформації не тільки про те, що таке ГМО, і як і раніше думає про ГМ-продуктах, як про справу далекого майбутнього. У цьому пості ми докладніше поговоримо про ГМ-продуктах, причини їх широкого застосування в сільському господарстві і харчовій промисловості, а також про те, що говорить наука про їх безпеки для здоров’я і навколишнього середовища.

Що таке ГМО-продукти

Боротьба громадських організацій з трансгенними продуктами почалася практично з моменту їх появи на ринку. ГМ-продуктами вважаються продукти, отримані із застосуванням генетично модифікованих організмів, рослин, тварин і мікроорганізмів в ДНК яких були внесені лабораторні зміни, – гени іншого організму для додання нових характеристик.

Генетичні модифікації проводяться для захисту рослин від хвороб, підвищення їх стійкості до несприятливих впливів навколишнього середовища, прискорення росту (лосось), підвищення їх поживної цінності, спрощення і здешевлення виробництва продуктів (сирів).

Наприклад, одним з перших ГМ-продуктів, що одержали широке поширення, став так званий “”, який завдяки модифікації, має золотистим кольором і високим вмістом бета-каротину (лікопіну). ГМО-продукти являють собою підкатегорію , які включають в себе рослини, тварин та мікроорганізми із зміненою ДНК. Робота над підвищенням споживчих характеристик продукції сільського господарства методами селекції або схрещування ведеться вже більш , однак традиційні способи виведення нових порід тварин і сортів рослин займали дуже багато часу. Ситуація кардинально змінилась у 70-ті роки минулого століття, разом з появою генної інженерії.

Навіщо створюють ГМ-продукти?

За багатьма оцінками, до 2049 року населення планети досягне людина, що ускладнить завдання задоволення зростаючого попиту на продукти харчування перед сільським господарством. Традиційне сільське господарство і харчова промисловість не в змозі забезпечити стабільні поставки продукції. Основними проблемами традиційного землеробства є сприйнятливість сільськогосподарських культур до посух або заморозків, хвороб і навал шкідників, виснаження земель, що, в свою чергу, вимагає великих витрат на полив, пристрій теплиць, моторне паливо та електроенергію, мінеральні добрива, пестициди і гербіциди.

Відповіддю на нові виклики, в тому числі зміна клімату, стали ГМ-продукти, які дозволяють забезпечити стабільну врожайність і надійність поставок продуктів харчування на світовий ринок продовольства. Крім того, хоча основною метою біоінженерії в сільському господарстві є підвищення його економічної ефективності, ряд генетичних змін спрямовані на поліпшення поживного профілю продуктів. Наприклад, ананаси з рожевою м’якоттю, вирощувані в Коста-Ріці, так само, як і “Золотий рис” мають більш високий рівень каротиноїдів, а геномодифікована кукурудза – підвищений рівень незамінної амінокислоти лізину.

Масштаб розповсюдження

На сайті служби аграрного маркетингу Міністерства сільського господарства США є генномодифікованих продуктів зі всього світу, які постійно доповнюються. Варто відзначити, що багато з цих ГМ-продуктів використовуються як в інших продуктах харчування, що входять до складу кормів для тварин або використовуються в якості елементів харчового виробництва. Таким чином, більшість людей можуть споживати продукти, виготовлені із застосуванням ГМО навіть не підозрюючи про це.

До 95% твердих і напівтвердих сирів виготовлені із застосуванням ГМ-сичужного ферменту химозина (FPC), а не дорого телячого сичуга. На даний момент, генетично модифікованими є до 90% сортів сої, пшениці, кукурудзи, ріпаку, люцерни, бавовни, цукрового буряка (США), багато сортів яблук (з нетемнеющей м’якоттю після розрізання), картоплю, інші фрукти і овочі, корму для тварин і т.д. Що стосується т. зв. обов’язкового маркування продуктів “Без ГМО” або “Не містить ГМО”, то відсутність чіткого визначення цих понять і непослідовність їх застосування, частіше всього лише .

Безпека

Незважаючи на широко поширений і навіть неприйняття продуктів з вмістом ГМО, на даний момент , а також національні служби контролю якості продуктів харчування повідомляють про безпеку ГМ-продуктів для здоров’я людини.

ГМО і алергія

Найчастіше, харчові алергічні реакції є відповіддю імунної системи на білки-алергени, які знаходяться в продуктах харчування. Чужорідний генетичний матеріал, що вводиться в ДНК рослин може сприяти утворенню нових типів білка і змінити сприйняття організмом звичних продуктів.

Незважаючи на те, що подібні явища викликані не власне генною модифікацією, а зміною харчового складу продукту, вони потребують додаткової інформації на упаковці для споживачів з групи ризику.

Штучне м’ясо це ГМ-продукт?

Незважаючи на те, що при лабораторному виробництві м’яса використовуються методи біоінженерії, воно продуктом. Клітинна тканинна інженерія використовує немодифіковані тканини тваринного, створюючи особливе середовище для підтримки росту клітин в лабораторії.

Фрукти і овочі без кісточок це ГМО?

Ці продукти піддаються перехресному запиленню, щеплення або і не відносяться до ГМ-продуктів.

ГМО і навколишнє середовище

Існують побоювання з приводу можливого негативного впливу ГМ-продуктів на навколишнє середовище. У списку питань, які досі залишаються без відповіді, Продовольча і сільськогосподарська комісія:

  • Небажане схрещування. Гени ГМ-рослин можуть передаватися іншим видам і наділяти їх своїми характеристиками. Потенційною проблемою можуть стати стійкі до гербіцидів бур’яни.
  • Можливе виникнення шкідливих мутацій у ГМ-рослин або тварин.
  • Конкуренція ГМ-рослин і тварин (наприклад, генномодифікованого лосося) з місцевими популяціями, їх схрещування і загроза биоразнообоазию, в тому числі, втрата традиційних сортів.
  • Можливе порушення традиційних харчових ланцюжків в екосистемах, які здатні позбавити живлення деякі види птахів, комах (наприклад, бджіл) і ґрунтових мікроорганізмів.